Medlem
Forlag
Om Koda
Hovedmenu
Udbetaling
Registrering af din musik
Selvbetjening
Min karriere
Kontakt og spørgsmål
Medlem
Her får du udbetaling fra
Minutværdier
Om din udbetaling
Udbetaling
TV
Radio
Koncerter
Online
Udland
Øvrige områder
Her får du udbetaling fra
Udbetalingsområder i udlandet
Udbetaling
2024
2023
2022
Tidligere udbetalinger
Medlem
Fordeling af andele
Bearbejdelse og ændringer af værker
Selvforvaltning
Aftaler
Medlem
Ofte stillede spørgsmål
Hovedmenu
Udbetaling
Selvbetjening
Værker
Søg støtte
Udbetaling
TV
Radio
Koncerter
Online
Udland
Øvrige
Hovedmenu
Hvad er Koda
Organisation
Job
Generalforsamling og bestyrelsesmøder
Om Koda
Hovedmenu
Tal
Hovedmenu
Hovedmenu
Hovedmenu
Hovedmenu
Musik betaler sig
Rasmus Krogsgaard brød ud i hop og jubel, da han vandt Årets Revyforfatter.

Kodas priser til årets revyforfatter og komponist gik til …

Traditionen tro var Koda med til årets Revygalla, Revyernes Revy, der hylder dansk revykunst. Igen i år sponsorerede Koda Dramatik to priser – og årets vindere hoppede af glæde, da de modtog branchens hyldest.

Stemningen var i top og spændingen på bristepunktet, da årets revygalla løb af stablen søndag aften på Bakken. Revyer fra hele landet var samlet i Cirkusrevyens telt for at vise de bedste indslag fra årets revyer – og ikke mindst for at hylde nye og garvede talenter, tekstforfattere, komponister samt årets bedste revy.

Under Benedikte Hansens kyndige taktstok viste dansk revykunst sig igen fra sin bedste side. Aftenens program lagde stærkt ud med et satirisk indslag om Inger Støjberg i hele fem dansende og syngende versioner. Dernæst fulgte indslag om blandt andet Panama-papirerne, Airbnb og når ældre er ung med de unge. Undervejs blev dansk revys store kunster Dirch Passer hyldet, da 2016 markerer året for hans 90 års fødselsdag.

Alt i alt en aften hvor satire, talent og formidling var samlet i et farverigt festfyrværkeri. Bag disse toptunede skuespillere gemmer sig ord og musik, og det skulle naturligvis fejres - blandt andet med priser til Årets Revykomponist og Årets Revyforfatter.

Årets komponist og årets forfatter

Prisen til Årets Revykomponist gik i år til Jens Krøyer for hans musik til Rottefælden i Svendborg. Det er fjerde gang Jens Krøyer vinder denne pris. Han har tidligere vundet i 2000, 2003 og 2010.

Prisen til Årets Revyforfatter gik i år til Rasmus Krogsgaard, der brød ud i spontant hop og jubel. Det er første gang Rasmus Krogsgaard vinder denne pris. Han er dog en garvet herre og har skrevet tekster til blandt andet Linie 3, Bakkens Hvile og Nyborg Voldspil.

Begge priser sponsoreres af Koda Dramatik.

De vandt i 2016:
  • Årets Revy: Kerteminderevyen
  • Årets Revykunstner (Årets Dirch): Pernille Schrøder (Rottefælden)
  • Årets Talentpris: Lise Baastrup (Cirkusrevyen)
  • Årets Ærespris: Susanne Breuning (for sit bidrag til dansk revy og teater)
  • Årets Revyforfatter: Rasmus Krogsgaard (Revyperler, Rødvig)
  • Årets Revykomponist: Jens Krøyer (Rottefælden, Svendborg)
  • Revyprisen 2016: Jacob Dahl (scenetekniker, Cirkusrevyen)
Om Revyernes Revy
Arrangementet har igennem 39. år været afholdt af Skuespillerforeningen af 1879 til fordel for foreningens humanitære arbejde. Læs mere om foreningens arbejde her.