Medlem
Forlag
Om Koda
Hovedmenu
Udbetaling
Registrering af din musik
Selvbetjening
Min karriere
Kontakt og spørgsmål
Medlem
Her får du udbetaling fra
Minutværdier
Om din udbetaling
Udbetaling
TV
Radio
Koncerter
Online
Udland
Øvrige områder
Her får du udbetaling fra
Udbetalingsområder i udlandet
Udbetaling
2024
2023
Medlem
Ofte stillede spørgsmål
Hovedmenu
Udbetaling
Selvbetjening
Værker
Udbetaling
TV
Radio
Koncerter
Online
Udland
Øvrige
Hovedmenu
Hvad er Koda
Organisation
Job
Generalforsamling og bestyrelsesmøder
Generalforsamling og bestyrelsesmøder
Generalforsamling og bestyrelsesmøder
Om Koda
Hovedmenu
Tal
Hovedmenu
Hovedmenu
Hovedmenu
Hovedmenu
Musik betaler sig

YouTube lancerer en dansk udgave til februar

YouTube har længe været en spiller på musikmarkedet, men den 7. februar 2013 lancerer tjenesten en særlig dansk udgave. Det ser vi i Koda frem til, fordi vi mener, det er godt for dansk musikliv. Lanceringen er nemlig blevet mulig, fordi vi er nået til enighed om de oveordnede principper med Google, der ejer YouTube. Dette kommer til at betyde, at vores medlemmer fremover får penge, når deres musik høres på YouTube.

For musikere, komponister og sangskrivere verden over har YouTube længe været en markedsføringsplatform. Det gælder også Kodas medlemmer, og det er der ikke noget nyt i. Det nye er, at vores medlemmer nu kan se frem til, at pengene nu også følger med promoveringen.

”Vi synes, YouTube er en god ting for dansk musikliv. Vi er glade for at vi er så tæt på en løsning, for dermed sikrer vi nu en indtjening til de danske kunstnere. Vi står på mål for, at dem, der har skrevet musikken, også får penge for det,” lyder det fra Kommunikationschef i Koda, Nicolaj Hyltén- Cavallius. 

'Kommenter' eller 'Synes godt om' på Kodas Facebook

Ikke endelig aftale

Vi har ikke den endelig aftale helt på plads, men vi er glade for, at vi er nået til enighed med Google om de overordnede principper. Vi arbejder videre med de tekniske udfordringer i forhold til, hvordan indtægterne fra YouTube præcist skal fordeles.

Læs også: Nu skal sidste brik lægges

En ny indtægtskilde

Digitaliseringen af hele musikbranchen har betydet, at vores medlemmer har brug for nye indtægtskilder, der kan modvirke faldet i indtægter fra det fysiske marked. I Koda er vi endnu ikke i mål, når det handler om at finde alle disse nye indtægtskilder. Men det går den rigtige vej, og aftalen med YouTube er i den forbindelse en milepæl. YouTube har længe været en af de allerstørste spillere på det danske musikmarked, og aftalen med Google om YouTube betyder, at den danske forbruger nu skaffer penge til dem, der står bag den musik, de holder af; uanset hvilken platform de afspiller musikken på.

Et licenseret marked

YouTube er den mest brugte ikke-licenserede musikkanal på nettet. Det betyder også, at en aftalen med YouTube de facto udrydder stort set alt ikke-licenseret brug af musik på nettet. Aftalen med YouTube markerer dermed også et sidste skridt på vejen til at gøre den almindelige danskers forbrug af musik på nettet lovligt.

 

'Kommenter' eller 'Synes godt om' på Kodas Facebook