Du er herForside>Top fem: 2009>Top fem: Ambassadører
Del

Top fem fra tre ambassadører

Carina Christensen, Kenneth Plummer og Mogens Jensen er alle ambassadører for Spil Dansk Dagen. I den anledning giver de deres bud på en top fem over de bedste danske sange.

Fem kunstnere giver også deres bud på en top fem over bedste danske sange. Læs mere

 

TOP FEM FRA TRE SPIL DANSK DAGEN AMBASSADØRER

Kulturminister, Carina Christensen

  • Isam B: I Danmark er jeg født
    En smuk, smuk tekst, som Isam B behandler med lige dele kunstnerisk talent og respekt. Et oplagt bud på en kommende klassiker.
  • D-A-D: It´s after dark
    D-A-D er en af mine favoritter, og It´s after dark fra deres debutplade er for mig både et godt nummer og en sang, der vækker mange minder fra den tidlige ungdom og gymnasietiden.
  • Sanne Salomonsen: Den lille løgn
    Jeg holder meget af Sanne Salomonsens musik, og der er så mange gode numre at vælge mellem, men det bliver "Den lille løgn", fordi det bare er et suverænt rocknummer.
  • Thomas Helmig: Malaga
    Et af Thomas Helmigs nyere numre, hvor han efter at have skrevet på engelsk i mange år viste med bl.a. Malaga, at han bestemt ikke har glemt at skrive på dansk.
  • Alphabeat: Fascination
    Livsglæde, fantastisk energi og musik, som man bare bliver i godt humør af. Alphabeat er helt fortjent også blevet rost til skyerne ude i den store verden.

 

Generaldirektør, Kenneth Plummer

  • Steppeulvene: Itsy Bitsy
    De var originale og satte en ny standard for dansk rytmisk musik og Eik Skaløs vokal var super cool.
  • Savage Rose: Wild Child
    Jeg kan stadig få kuldegysninger af Anisettes smukke vokal.
  • Gasolin: Som et strejf af en dråbe
    En original og smuk sang af det største danske rockband gennem tiderne - jeg bliver aldrig træt af Gasolin, og de bringer gode minder frem om teenagefester i 70-erne.
  • Lars H.U.G.: Solen er så rød mor
    KOPI er et fantastisk album med mange flotte fortolkninger af den danske sangskat - min favorit er Solen er så rød mor.
  • Sort Sol: Let your fingers do the walking
    Et flot nummer fra en gruppe, der burde være blevet et internationalt navn.

 

Kultur og medieordfører, Mogens Jensen

  • H.C. Andersen/Poul Schierbeck: I Danmark er jeg født
    En sang, der jo om noget fortæller om det at være dansk og have rod et sted. Og en fantastisk melodi, der både er højstemt og dejlig at synge.
  • Jeppe Aakjær/Carl Nielsen: Jens Vejmand
    Denne sang har måske betydet mere for social forståelse i Danmark end nogen politisk tale. Sangen fortæller en fantastisk historie - en menneskeskæbne - som på trods af, at det er et historisk tidsbillede, stadig får os til at tænke over, om alle har lige muligheder i Danmark.
  • Poul Henningsen/Kaj Normann Andersen: Man binder os på mund og hånd
    Denne fænomænalt skarpe, men dobbelttydige tekst, der både kan tolkes ind i parforholdets svære kunst, og som et stærkt frihedsbudskab under besættelsen er et sandt mesterværk. Og som sædvanlig har Kaj Normann Andersen leveret en kompleks, men stærk og syngbar melodi.
  • Sebastian: Du er ikke alene
    Dette er min ungdomssang om pubertet og usikkerhed over en ny voksen verden. Sebastians sang har en altomfavnende, kærlig solidaritet med den unge, usikre og er for mange af os også blevet den måske stærkeste danske sang om at springe ud som homoseksuel.
  • Kim Larsen: Papirsklip
    Kim Larsens fantastiske sang fra filmen "Midt om natten" får os stadig til at synge med, fordi den handler om kærlighed til både vores forældre og den eneste ene. En smuk og bevægende sang, der med sit b-stykke med latinske ord også er mere end en popsang.

 

 

FAKTA om Spil Dansk Dagen torsdag den 29. oktober 2009
Det er niende år i træk, at dansk musikliv samles den sidste torsdag i oktober. Musik i enhver tænkelig genre - og på alle sprog bare den er skabt i Danmark - hundredvis af koncerter med såvel professionelle som amatører, fællessang, workshops, foredrag og meget mere kommer til at gøre dagen til en festdag for dansk musik. På Spil Dansk Dagen indtager musikken hele Danmark, så ikke bare i DR P3 og P4, spillesteder, caféer og pladser, men også skoler, biblioteker og en mængde kulturinstitutioner vil genlyde af dansk musik. Spil Dansk Dagen er opstået på initiativ af KODA, der også huser Spil Dansk Dagens sekretariat. I samarbejde med KODA er alle de største toneangivende musik- og kulturorganisationer med til at arrangere Spil Dansk Dagen, der har været en tradition siden 2001.

 

WhoMadeWho

PORTRÆT

Legesyg indiedisco

Læs og lyt

Se nyeste og tidligere udgaver af KODA's medlemsblad