Du kan se TV- indslaget "Soundbites" på TV2-regionernes hjemmeside her.
Kort resumé: I TV-indslaget møder vi bl.a. musiker og hjerneforsker Peter Vuust, som er professor ved Det Jyske Musikkonservatorium/CFIN v. Århus Universitet. Han forsker i hvordan hjernen registrer og bearbejder musik, og giver i indslaget eksempler på musikkens effekt som markedsføringsværktøj.
Samtidigt bringer indslaget konkrete eksempler med virksomheder, som bruger musik og lyd i deres marketingsstrategi. Det er fx DSB, Codan, SAS, Jysk, Danske Bank, Nokia, Hjem Is, McDonald's samt energiselskabet NRG.
Hos sidstnævnte har man brugt meget tid på det visuelle udtryk, og nu er den store tur også kommet til lyden (det auditive udtryk). Kommunikationschefen hos NRG i Århus, Per Svendsen, udtaler, at han regner med, at man inden for kort tid vil se, at alle virksomheder bruger musik og lyd. Det støttes op af reklamemanden Karsten Kjems fra firmaet Sonic Branding, der har specialiseret sig i at lave lyd-identiteter for virksomheder.
TV-indslaget er lavet af journalist Pelle Bank og blev første gang vist i Nyhederne på TV2-Østjylland den 29. juni 2008. Tak til Pelle Bank for tilladelse til at linke til TV-indslaget.
- Emneord
