KODA og Gramex udskrev i sommeren 2007 en prisopgave om musikkens værdi, for at skabe opmærksomhed om alt det, som musik kan. Vinderne blev, ud af mange kvalificerede opgaver, udvalgt af en enig jury i sommeren 2008, og torsdag den 25. september bød KODA og Gramex så velkommen til prisfest, hvor vinderne fik overrakt deres velfortjente priser.
Selve receptionen og prisoverrækkelsen blev indledt ved Gramex' markedschef, Lene Rauch, som bød velkommen og præsenterede baggrunden for prisopgaveprojektet. Hun sagde bl.a.:
"Vi ved det alle. Musik spiller en stor rolle i vores liv. Den gør os glade eller vemodige, den giver os lyst til at feste, eller den får os til at købe varer, som ikke stod på indkøbssedlen. Reklamebranchen og detailhandlen ved det, kunstnerne og forskerne ved det: Musikken påvirker os og ændrer vores adfærd. Med andre ord: Musikken har en værdi."
Vinderne af førsteprisen (billedet), på 25.000, gik til Tav Klitgaard og Jens Hougaard Mogensens bidrag: "GroundControl - musik og lyd i CPH", som handler om, hvordan lyd, musik og teknologi i samspil, via en interaktiv installation, kan skabe helhedsoplevelser i Københavns Lufthavn.
Andenprisen, på 15.000 kr., gik til Julie Odderhede Jensens bidrag: "Musik som kommunikationsmiddel - i modetøjsbutikker", som handler om hvordan tøjbutikker anvender musik i kommunikationen med kunderne.
Det var KODAs musikmarketing-konsulent, Søren Huld, der stod for selve prisoverrækkelsen af første- og andenprisen, som foregik efter alle kunstens regler; med overrækkelse af diplom, vindercheck, champagne og blomsterbuket.
Derudover gav vinderne af førsteprisen et lille oplæg af deres vinderprojekt, og i et tilstødende lokale kunne interesserede gæster se en film om projektet.
Blandt de indbudte gæster var også repræsentanter fra musikindretnings- og lydbrandingbranchen v. Amuseic, Megasound, Sonic Branding, Audiowise, Audio Management m.fl., som alle udviste stor interesse for vinderprojekterne.
Læs mere om prisopgaven her.
- Emneord

