WavesOut byder på indie-rock og electronica i ny streamingtjeneste, der lanceres fuldt ud til efteråret. Lytning er gratis for musikbrugerne, men alligevel er der penge til dem, der har skabt musikken. KODA's aftale med WavesOut indebærer, at en procentdel af indtægter på reklamer går til kunstnerne. Desuden skal kunstnerne godkende brugen af deres musik.
WavesOut er i en "præ-beta"-fase med kun få numre, men der kommer mere musik inden for de næste måneder, når flere aftaler med pladeselskaber er på plads. Planen er ifølge makkerparret bag WavesOut, Mark Petersen og Peter Regnersgaard, at være fuldt kørende til efteråret.
I KODA vurderer vi, at det er en god platform for nichepræget musik:
"WavesOut indeholder ny, alternativ musik, som vil have svært ved at fungere under almindelige, kommercielle markedsvilkår. Derfor er aftalen baseret på, at de betaler en procentdel af reklameindtægterne til kunstnerne i stedet for pr. stream," siger KODA's pressechef Birgitte T. Henriksen.
Det er en vigtig pointe, at kunstnerne selv skal sige god for aftalen:
"Når betalingen til kunstnerne afhænger af reklameindtægter, er der risiko for, at det bliver en procentdel af ingenting. Derfor indebærer aftalen, at vores medlemmer skal give en direkte accept af, at WavesOut bruger deres musik. Alt i alt er det en fin tjeneste, hvis profil hænger godt sammen med tendensen til mere genrebaserede musiktjenester, der med tiden kan være med til at skabe et godt community for fans," siger pressechefen.
Drengene bag WavesOut brænder selv for netop den musik, man vil kunne nyde på sitet:
"Vi er selv en del af målgruppen," understreger Mark Petersen. "Vores overvejelser har hele tiden været: "hvad vil vi selv gerne have" og derfor har vi også et community med i udviklingsplanen for sitet. Grundlæggende vil vi gerne skabe et univers for indie-rock og electronica for folk, der gerne vil udforske den musik."
På længere sigt vil der være en betalingsknap på WavesOut.dk, så man kan gå ind og købe musikken.
- Emneord



