Tilmeld nyhedsbrev

Aftaler med ophavsretsselskaber i andre lande

KODA's samarbejde med tilsvarede selskaber i andre lande

KODA er nødt til at have udenlandske samarbejdspartnere til at opkræve betaling for fremførelser af danske musikværker i udlandet. De respektive landes ophavsretsselskaber er tættere på musikbrugerne, kan agere efter lokale forhold, forhandle lokale tariffer for betaling og opkræve vederlag for spillet musik. - Nøjagtigt som vi har de bedste forudsætninger for at løse opgaven i Danmark. Derfor har KODA og tilsvarende selskaber i de øvrige lande i verden indgået samarbejdsaftaler med hinanden.

CISAC samarbejdet

Krumtappen i gensidighedsaftalerne er organisationen CISAC (Confédération Internationale des Sociétés d'Auteurs et Compositeurs). Det er gennem medlemskabet af CISAC - og det samarbejde der foregår i CISAC - at KODA og de udenlandske selskaber er i stand til at håndtere beskyttelsen af hinandens musikværker. Alle selskaber er medlem af CISAC og vi har alle tiltrådt internationale ophavsretskonventioner. Selskaberne er dermed juridisk og moralsk forpligtede af fælles vedtagne normer. Selskabernes afregningsregler og tariffer er dog ikke ens. Det kan du læse mere om her.

Gensidighedsaftalerne

Gensidighedsaftalerne går ud på, at KODA fx forvalter det australske selskab APRA's repertoire i Danmark, mod at APRA forvalter KODA's repertoire i Australien. Hvis et dansk musikværk bliver spillet i Australien, opkræver APRA penge for det og sender pengene til KODA så vi kan afregne til medlemmerne. Vi har i dag gensidighedsaftaler med 76 ophavsretsselskaber. Enkelte selskaber varetager forvaltningen for flere lande. På den måde er vores medlemmer sikret en effektiv ophavsretsbeskyttelse i godt 125 selvstændige nationer.

 

Koda
Landemærket 23-25, Postboks 2154
1016 København K
Tlf.: 33 30 63 00      
info_@If you can read this, please upgrade to a modern browser.koda.dk

  • Kunde
  • Nyheder

    Tilmeld Nyhedsbrev